ORION XTR2500.2 XTR Series 2500W RMS 2-Channel Class-AB Amplifier
In stock
SKU: ORI-XTR2500.2
Premium Quality
Unleash Auditory Excellence:
The ORION XTR2500.2 XTR Series 2500W RMS 2-Channel Class-AB Amplifier redefines audio supremacy. With advanced features and precision engineering, this amplifier transcends conventional boundaries, delivering a fusion of power, accuracy, and control to your car audio system.
Immersive Sound Reproduction
Unrivaled Power and Precision
Elevate Your Drive
Step into the realm of sonic excellence with the ORION XTR2500.2 XTR Series 2500W RMS 2-Channel Class-AB Amplifier. Elevate your audio journey, redefine your driving soundtrack, and immerse yourself in an elevated level of musical sophistication. It's time to embrace sound in its purest form.
Features:
All MOSFET Power Supply & Output Stage
Heavy Gauge / High Current Custom Power and Speaker Terminals
12dB Octave Low-Pass Filter
Remote Gain Controller Included
Electronic Crossover Network
Bass Boost Circuit
Power and Protection LED Indicators
Soft Turn-on/Turn-off Turn-On Delay
Fault and Protection Monitoring
4-Way Protection: Thermal, DC offset, Short Protection, under & over voltage
Power Ratings:
- RMS WATTS @ 4 Ohms @ 0.5% THD+N: 2 x 750W
- RMS WATTS @ 2 Ohms @ 0.5% THD+N: 2 x 1250W
- RMS WATTS @ 4 Ohms @ 0.5% THD+N: 1 x 2500W
Ā POWER TERMINAL MANAGEMENT
Ā  Positive Terminals: 1 x 0 AWG.
Ā  Negative Terminals: 1 x 4 AWG.
Ā  Remote Turn-ON Signal: 10 AWG.
Ā  Speaker Output Terminals: 12 AWG.
Specifications:
- Frequency Response: 10Hz - 35kHz
- Linear Bandwidth 20Hz to 65kHz +/- 3 dB
- High Pass Crossover Continuously variable (50-1.5kHz/500-15kHz)
- Low Pass Crossover Continuously variable (50-400Hz)
- Supply Voltage: 9 - 16V
- Amplifier Efficiency: >80%
- Damping Factor: 100dB
- Signal to Noise Ratio: >95dB
- T.H.D. & Noise: 0.5%
- Phase Shift: 0 - 180
- Bass Boost: 0-18dB Variable
- Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
- Fuses: 200A recommended
- Dimensions (L x W x H): 21.26" x 9.25" x 2.75" (540x235x70mm)
M**I
ā˜… ā˜… ā˜… ā˜… ā˜…
B.
ā˜… ā˜… ā˜… ā˜… ā˜…
B.
Verified Verified Customer
werita&chukito3
"10 de 10 con el envƭo super rƔpido espero que si tengan buen sonido estan muy bonitas"
werita&chukito3
"Me gustó mucho buena calidad Y suena recio como yo pensaba si se las recomiendo buen sonido"
obs_brycen
"Great product but it only comes with one tweeter so make sure you buy 2"