DS18 RCBAR46-37 Universal Roll Cage Sound Bar 37" - Will Accommodate 4 x 6 Midrange + 2 Tweeter – Fits Most ATV, UVT, SXS
Out of stock
SKU: DS-RCBAR46-37
Premium Quality
Built for compact roll bars and rugged conditions, the RCBAR46-37 delivers powerful sound and durability. Made from high-density, UV-protected plastic, it’s designed to withstand the elements while enhancing your vehicle’s interior. This enclosure supports up to four 6.5" speakers and two 3.78" tweeters, creating a rich, immersive soundstage. Compatible with DS18’s NXL-6 speakers and PRO-TW3L tweeters for optimal performance, it’s the perfect upgrade for any adventure-ready audio setup.
Features:
  • Empty 37" Universal Roll Cage Speaker Enclosure
  • 4 X 6.5" Speakers
  • 2 X 4" Tweeters
  • Mounting Hardware Included
  • Black High Density ABS
  • Water Resistant IP65
Specifications:
SKU
RCBAR46-37
Enclosure Fits
4x 6.5" Speakers - 2x 3.78" Tweeters
Recommended Speakers
6.5" NXL-6 Speakers / 3.78" PRO-TW3L Tweeters
Max Speaker Depth
3" / 77mm
Material
High Density Plastic Color Injection Molding
Color
Black
UV Protected
Yes, all elements ready
Lightweight and Strong Material
Yes
Mounting Bracket Included
Yes
Dimensions L x W x H (Inches)
37.08 x 4.3 x 7.09
"Great product but it only comes with one tweeter so make sure you buy 2"