DS18 NXL-IQ12SUB/WH 12" Marine Subwoofer 600W RMS 4 Ohm with Hybrid Magnet Motor, Removable Grille & LED Lights
Only 2 left
SKU: DS-NXL-IQ12SUB/WH
Premium Quality
12” marine-grade subwoofer built for powerful bass on boats and powersports vehicles. Delivers 600W RMS with deep, controlled low-end and 88 dB sensitivity. Built with a hybrid ferrite and neodymium motor for strength and precision, plus integrated digital LED lighting for customizable visual effects. IP65-rated with UV-resistant materials and a removable grille for easy cleaning. Durable construction designed for harsh marine environments and high-output marine audio performance.
Features:
  • 600W RMS Power Handling
  • Marine-Grade Durability (IP65 Rated)
  • Digital LED Lighting
  • Hybrid Magnet Motor (Ferrite main magnet and reverse neodymium magnet)
  • Silicone Cover Included / Removable Grille Design
  • Aluminum Basket
Specifications:
General Specifications
Nominal Diameter
12" / 325mm
Nominal Impedance
4 ohms
RMS Power Handling
600W
MAX Power Handling
1200W
Sensitivity (1w/1m)
88dB
Frequency Response
20Hz-250Hz
Recommended High-Pass Crossover
80Hz
Sold in Pair or Single
Single
Body / Features
UV Protection
Yes, 100% Stable
Marine Grade Type
IP65
LED Lights
Yes, Digital LED integrated (behind cone)
LED Connection Type
12V & Digital IN (Water-Resistant Terminal)
Digital LED Chip Type
1815S
Grill Type
Injection Molded Composite ASA with UV Protection coating and electroplated decorative strips
Color / Finish
White
Woofer Specifications
Voice Coil Diameter
2.4" / 61.1mm
Voice Coil Former Material
Glass fiber
Winding Material
CCAW
Cone Material
PPI
Surround Material
Rubber
Basket Material
Aluminum
Magnet Material
Ferrite + Neodymium
Magnet Weight
77oz + 1.8oz
Thiele & Small Parameters
Equivalent Volume
44.69L / 1.578ft3
Excursion (one way)
8.8mm
Free Air Resonance
38 Hz
Mechanical Factor
7.272
Electrical Factor
Total Factor
Moving Mass
154.727g
Compliance
126.520 uM/N
BL Factor
15.3
Voice Coil Inductance
0.887 mH
Cone Area
498.76 cm_
DC Resistance
3.2 Ohms
Efficiency Bandwidth Product
75.3
Recommended Enclosures
Sealed Internal Volume
0.6~2ft3
Sealed Box Output Response
60~35Hz
Free Air or Baffle Mount
Yes (Recommended)
Speaker Measurement
Overall Diameter
12.81" / 325mm
Overall Depth
7.55" / 192mm
Front Mount Baffle Cutout
10.87" / 276mm
Mounting Depth
5.77" / 146.5mm
Motor Diameter
6.14" / 156mm
"Great product but it only comes with one tweeter so make sure you buy 2"