DS18 NVY-I1800.1D Full Range Monoblock Amplifier 1800 Watts RMS @ 1-Ohm
Out of stock
SKU: DS-NVY-I1800.1D
Features:
  • Compact Power
  • Protective Coating
  • Vibration Protection
  • High Efficiency Micro Design
  • Tiffany RCA Terminals
  • Fully Variable Crossover Filters
Specifications:
Power
Total Watts (Peak): 1800W
RMS Power @ 4 Ohms: 900W
RMS Power @ 2 Ohms: 1400W
RMS Power @ 1 Ohm: 1800W
Audio
Frequency Response: 15Hz – 20kHz
Signal-to-Noise Ratio: 85dB
Efficiency @ 4 Ohms: 89%
Damping Factor: 82
Input Impedance: 7.5k Ohms
Total Harmonic Distortion (THD): 1.0%
Low-Level Input Range: 0.2V – 6V
High-Level Input: Yes, with Auto Turn-On
Selectable Crossover: Band-Pass
Crossover Filter Range: High Pass: 15Hz – 1kHz - Low Pass: 40Hz – 20kHz
Bass Boost Range: 0 – 12dB
Bass Boost Frequency: 45Hz
Features
Amplifier Class: Digital
Amplifier Type: Full-Range Monoblock
Number of Channels: 1 Channel
Minimum Impedance: 1 Ohm
LED Indicators: Power, Protection, Clipping
Power Input Terminal Size: 4 AWG
Fuse Size: 220A (External)
Remote Level Control: Yes
Cooling Fan: Yes
Protection Circuits:
Thermal Protection
Overload Protection
DC Output Protection
Short Circuit Protection
Voltage Input Protection
Clipping Protection
High-Level Speaker Connector: Yes
Tiffany RCA Terminals: Yes
LED Clip Indicator: Yes
High-Efficiency Micro Digital Design: Yes
Body Color / Finish: Black / Aluminum
"Great product but it only comes with one tweeter so make sure you buy 2"