DS18 FRP-2.4K4/RD Compact 4-Channel Full-Range Class-D Amp – 2400W RMS - Red
Out of stock
SKU: DS-FRP-2.4K4/RD
Premium Quality
DS18 FRP-2.4K4 Compact 4-Channel Class-D Amplifier – 2400W RMS full-range power, stable 1-ohm/2-ohm operation, adjustable HPF/LPF/full-range crossovers, 12dB bass boost, smart cooling, and ultra-efficient Class-D output for mids, highs, or subs.
Features:
  • RMS Power: 4 x 250W @ 4Ω, 4 x 400W @ 2Ω, 4 x 600W @ 1Ω
  • Bridged Power: 2 x 750W @ 4Ω | 2 x 1000W @ 2Ω
  • Selectable HPF / LPF / Full crossover
  • Bass Boost: 0–12dB at 50Hz
Power
RMS Power @ 4 ohms
4 x 250W
RMS Power @ 2 ohms
4 x 400W
RMS Power @ 1 ohm
4 x 600W
RMS Power @ 4 ohm Bridge
2 x 750W
RMS Power @ 2 ohm Bridge
2 x 1000W
Audio
Frequency Response
10Hz-20KHz
Signal to Noise Ratio
90dB
Efficiency @ 4ohm
97%
Input Impedance
10KΩ
Total Harmonic Distortion (THD)
0.5%
X-Over Filter Range
10Hz-2KHz
Bass Boost Frequency
50Hz
Minimum Impedance
1ohm St / 2ohm Bridge
Fuse Size (Recommended)
240A
Overall Length
10.3" / 262mm
Overall Wide
5.5" / 140mm
Overall Height
2.4" / 63.5mm
Heatsink Length
9" / 230mm
Gross Single Unit Weight
5Lbs / 2.3Kgs
"Great product but it only comes with one tweeter so make sure you buy 2"