DS18 FRP-1.2K4/RD FRP 4-Channel Full-Range Car Amp – High-Power Class-D, 1200W RM - Red
Only 2 left
SKU: DS-FRP-1.2K4/RD
Premium Quality
DS18 FRP-1.2K4 Compact 4-Channel Class-D Car Amplifier delivers 1200W RMS of clean full-range power. Features flexible crossover, bass boost, efficient cooling, and compact design for tight installs.
Features:
  • RMS Power: 4 x 120W @ 4Ω, 4 x 200W @ 2Ω, 4 x 300W @ 1Ω
  • Bridged Power: 2 x 350W @ 4Ω | 2 x 500W @ 2Ω
  • Selectable HPF / LPF / Full crossover
  • Bass Boost: 0–12dB at 50Hz
  • Smart cooling fan + 4-layer PCB
  • Power, Protect, Clip LED indicators
Specifications:
Power
RMS Power @ 4 ohms
4 x 120W
RMS Power @ 2 ohms
4 x 200W
RMS Power @ 1 ohm
4 x 300W
RMS Power @ 4 ohm Bridge
2 x 350W
RMS Power @ 2 ohm Bridge
2 x 500W
Audio
Frequency Response
10Hz-20KHz
Signal to Noise Ratio
90dB
Efficiency @ 4ohm
97%
Damping Factor
90
Input Impedance
10KΩ
Channel Separation
50dB
Total Harmonic Distortion (THD)
0.5%
Low Level Input Range
400mv-6V
High Level Input
No
Selectable X-Over
Yes, HPF/FULL/LPF
X-Over Filter Range
10Hz-2KHz
Bass Boost Range
0-12dB
Bass Boost Frequency
50Hz
Phase Selector
No
Features
Amplifier Class
Digital
Amplifier Type
Full-Range Multi-Channel
Number of Channels
4CH
Minimum Impedance
1ohm St / 2ohm Bridge
Led Indicator
Power / Protect / Clipping
Power Input Terminal Size
4GA
Fuse Size (Recommended)
140A
Cooling Fan
Yes (Smart Cooling x 1)
Voltmeter
Thermal Protection
Yes
Over-Load Protection
Yes
DC Output Protection
Short Circuit Output Protection
Voltage Input Protection
Clipping Protection
Body Color / Finish
Blue / Red / Titanium
Compact Size to Easy Installation for Any Applications
Stable/Reliable Four Layers Traces PCB Design
Surface Mount Component Technology
Quality Control Verification using Audio Precision Instruments
Tiffany RCA Terminal
LED Clip Indicator
Metal Knobs with Click Steps
Input Selector
Yes (2ch/4ch)
Remote Level Control with Clip Indicator
Remote Level Control with Clip Indicator and Voltmeter
Measurement
Overall Length
7.2" / 183mm
Overall Width
5.5" / 140mm
Overall Height
2.4" / 63.5mm
Heatsink Length
6" / 152mm
Gross Single Unit Weight
1.6Kg
"Great product but it only comes with one tweeter so make sure you buy 2"