DS18 6PRO500NMR-4 6.5 Inch High‑Sensitivity Professional Midrange Speaker, Neodymium Magnet, 250W RMS, 4 Ohm
In stock
SKU: DS-6PRO500NMR-4
Premium Quality
Professional 6.5” midrange driver with neodymium magnet, 250W RMS power, 4‑ohm impedance, wide frequency response, and clear projection for demanding audio applications.
Features:
  • 6.5” High-Sensitivity Midrange Speaker (103 dB Output)
  • 250W RMS / 500W Peak Power Handling
  • Neodymium Magnet for Lightweight, High Efficiency
  • 120 Hz–17 kHz Frequency Range for Clear Vocals
  • Aluminum Basket with High-Performance Voice Coil
Specifications:
Nominal Diameter
6.5" / 165mm
Nominal Impedance
4 Ohms
RMS Power Handling
250W
MAX Power Handling
500W
Sensitivity (1w/1m)
103dB
Frequency Response
120Hz-17kHz
Recommended High-Pass Crossover
140Hz
Sold as
Single unit
Demodulating Rings
Copper Ring
Cone Shape
Curvilinear
Speaker Terminals
Push 16ga
Motor
Voice Coil Diameter
1.5" / 38.6mm
Voice Coil Former Material
Kapton
Winding Material
CCAW
Cone Material
Paper
Dust Cap Material
Paper
Surround Material
Cloth
Leads Connection Type
Spider Crossed
Basket Material
Aluminum
Basket Color/Finish
Black
Magnet Material
Neodymium
Magnet Weight
8 Oz
Thiele & Small Parameters
Equivalent Volume
6L / 0.211ft3
Excursion (one way)
1.65mm
Free Air Resonance
125Hz
Mechanical Factor
2.23
Electrical Factor
0.45
Total Factor
0.38
Mechanical Mass
8.1g
Mechanical Compliance
0.19mm/N
BL Factor
8.78
Voice Coil Inductance
0.42mH
Cone Area
149.57 Cm2
DC Resistance
3.3 Ohms
Measurement
Overall Diameter
6.85" / 174mm
Overall Depth
3" / 77mm
Front Mount Baffle Cutout
5.9" / 150mm
Mounting Depth
2.6" / 66.5mm
Motor Diameter
3.5" / 90mm
"Great product but it only comes with one tweeter so make sure you buy 2"